Witaj, może chciałbyś się zarejestrować? Zarejestruj się  


[propozycja] stackowanie się zwierząt

#1

(serwer survival)
Ten wątek opisuje problemy, które powoduje mechanika łącząca mobki w pojedyncze entity x3

W aktualnym stanie działania powoduje wiele problemów, ponieważ przy pierwszym wykonaniu niszczy rozdzielność unikalnych entity,

To przeszkadza np. gdybyśmy chcieli znaleźć lub wyhodować dobrego konia, ale gdzieś chen daleko na dzikiej polance stado koni zostało "zoptymalizowane"
[Obrazek: vkuANuR.png]
gorsze jest to, że po tym, jak nasza hodowla się już cała połączy, i skończymy z 1/3 zwierząt, to nastąpi to ponownie nieskończoność razy, nim nam nie zostanie 4 owce po 5 metrów od siebie
[Obrazek: CL3ynDMg.png]

i tu następuje moja propozycja:
Minimalnie, do tego, by trzymanie jakichkolwiek rzeczy posiadających AI miało sens, proponuję dodanie reguły, by nie próbowało łączyć entity, które mają już swoją nazwę, czy to nadaną przez gracza dla ochrony, czy z automatu "villager x3"
Odpowiedz

#2
Kciuk w dół 

Popieram wprowadzenie zmian w tym systemie. Jedynie to bym zmienił jedną rzecz, a mianowicie gdyby było możliwe np. ustawienie na działce  flagi zakazującej stakowania się zwierząt zamiast konieczności nazywania każdego zwierzaka z osobna (dla niektórych to mogłoby oznaczać pewne bankructwo przy zakupie nameTag-ów Uśmiech ) . Poza tym w przypadku mobSpawner-ów stakowanie spowalnia proces zabijania i może prowadzić do odwrotnych względem założeń skutków w odniesieniu do ilości mobów w danym momencie (mam na myśli np. konstrukcje zaprojektowane na "instant Death" kiedy to moby łączą się w 3 a w wyniku upadku ginie tylko jeden, a 2 pozostają z full hp i trzeba je dobić)

Mam nadzieję że więcej osób podzieli moje i autora zdanie bo uważam że należy coś z tym zrobić.
[Obrazek: syknatura-1.png]

Odpowiedz

#3

Mi osobiście się ta aktualizacja nie podoba. Może są jakieś zalety tego systemu ale jednak wolałem pojedynczo a dużo mobów. Nie wiem jaki to ma wpływ na wydajność gry, bo jeśli w jakiś znaczący sposób ją poprawia to niech tak zostanie. Uśmiech
Odpowiedz

#4

Nie wszystkie zmiany wprowadzane na serwerze mają w założeniu bezpośrednio podobać się graczom - niektóre służą jako środek do realizacji konkretnego celu, jakim jest np. poprawa jakości gry przez odciążenie serwera, a to z pewnością jest coś co może polepszyć nastroje graczy. 
Jeśli chcemy płynniejszej i stabilniejszej gry (zwłaszcza przy większej liczbie graczy)  to musimy z czegoś zrezygnować, a tam gdzie jest to możliwe - ograniczyć niedogodności przy jednoczesnym zachowaniu profitów ze zmiany. 

Moby mają duży wpływ na obciążenie serwera i brak kontroli na nimi to prosta droga do lagów, przede wszystkim serwera, w mniejszym stopniu klienta gry. 
Jeden gracz będzie posiadał rozsądne ilości mobów na działce, a drugi naprodukuje ich setki bez opamiętania, myląc grę na serwerze z "singleplayerem dla wielu graczy".
Tak było do niedawna, a dzięki zmianom mamy pewność, że nikt nie przegnie z mobami na działce, a przynajmniej zostało to bardzo utrudnione.

Poruszając temat optymalizacji mobów nie można jednak mówić tylko o stackowaniu się ich, bo to nie jest najważniejszy element wprowadzonej zmiany. Najważniejszym elementem jest limiter mobów na chunk. To od niego zależy ile maksymalnie mobów może znajdować się na jednym chunku (Chunk to obszar o wymiarach dł.: 16 szer.: 16: wys.: 256). Przykładowo, obecne ustawienia gwarantują, że na 1 chunku nie może znaleźć się więcej niż 16 sztuk zwierząt jednego typu. To znaczy, że nie można mieć 20 owiec na jednym chunku, ale można mieć np. 16 owiec i 16 świń.

Stackowanie mobów zostało wprowadzone głównie po to, by zmniejszyć u części graczy niedogodności wynikające z limitera i umożliwić gromadzenie większej liczby mobów na chunku bez zwiększenia obciążenia serwera. Obecna max. wielkość stacku wynosi 3, więc możemy posiadać max. 48 owiec i 48 świń podczas, gdy załadowanych jest ich nie więcej niż po 16 sztuk. 
Można modyfikować zachowanie niektórych złączonych mobów - np. kury są ustawione tak, by liczba znoszonych jaj była mnożona przez wielkość stacku.
W przypadku koni ustawienia są takie, że stackować mogą się tylko konie posiadające takie same cechy.

Nie widzę gotowej opcji, która pozwoliłaby ignorować moby posiadające już niestandardową nazwę. Widzę jednak, że plugin odpowiadający za stackowanie się mobów wysyła anulowalne zdarzenia w momencie powstawania stacków. Mógłbym przygotować rozszerzenie, które będzie anulowało stackowanie się mobów posiadających niestandardowe nazwy. Co do znaczników, może znalazłbym tez rozwiązanie, które wyeliminowałoby konieczność ich stosowania w tym celu.

Co do stackowania się mobów z mobspawnerów, istnieje gotowa opcja, która może zablokować stackowanie się tych mobów. Można ją aktywować o ile większość się zgodzi. Zmiana tych ustawień tylko dla jednej konkretnej działki jest obecnie poza zasięgiem.
[Obrazek: spawn4edy1.gif]
Odpowiedz

#5

Jak dla mnie stackowanie się mobów agresywnych x3 przy limicie na chunk 16 mobów niewiele zmienia jeśli chodzi o obciążenie serwera a utrudnia zabijanie mobów w expiarkach. Nie mam nic przeciwko wyłączeniu stackowania się mobów agresywnych.
Odpowiedz

#6

(16-02-2019, 13:54 PM)Damonte napisał(a): Jak dla mnie stackowanie się mobów agresywnych x3 przy limicie na chunk 16 mobów niewiele zmienia jeśli chodzi o obciążenie serwera a utrudnia zabijanie mobów w expiarkach. Nie mam nic przeciwko wyłączeniu stackowania się mobów agresywnych.

Limit 16 sztuk na chunk dotyczy zwierząt. Moby agresywne są limitowane po 32 sztuki na 1 typ moba. Wyłączenie stackowania dotyczyć miałoby na razie tylko mobów ze spawnera, a nie mobów agresywnych w ogóle.
[Obrazek: spawn4edy1.gif]
Odpowiedz

#7

Lepiej niech agresywne moby zostaną włączone, na liście przeszkadza/pomaga są na ostatnim miejscu, bo:
1. są w celu zabijania, i da się zabić wszystkie po kolei, nie falling damage niestety, ale są metody do damage over time
2. to najprostrza metoda naprodukowania głupiej ilości mobów, jeżeli sprawnery działają tak jak na vanilli i wystarczy przełożyć moby kilkanaście kratek, by spawner zrobił nowe

stackowanie przeszkadza raczej przy pasywych mobach, bo ich używamy per sztuka czy to do rozmnażania czy innej produkcji wełny :v

Jakie są aktualnie ustawienia na Villagerów?
Odpowiedz

#8

Cytat:2. to najprostrza metoda naprodukowania głupiej ilości mobów, jeżeli sprawnery działają tak jak na vanilli i wystarczy przełożyć moby kilkanaście kratek, by spawner zrobił nowe

Spawner będzie przywoływał moby dopóki liczba mobów na chunku nie przekroczy ustawionej ilości, więc gracz nie będzie mógł przekładać mobów w nieskończoność, bo zapcha w końcu wszystkie chunki w swoim pobliżu. Wyłączenie stackowania w tej sytuacji umożliwi tylko wydajne zabijanie mobów na wszystkie znane sposoby stosowane przed wprowadzeniem stackowania mobów. Wyłączenie stackowania dla mobów ze spawnera nie spowoduje zwiększonego obciążenia serwera, bo o to dba limiter mobów na chunk, który jest aktywny wszędzie.

Cytat:stackowanie przeszkadza raczej przy pasywych mobach, bo ich używamy per sztuka czy to do rozmnażania czy innej produkcji wełny :v

Tak, ale używamy ich też do zdobywania pożywienia, a tutaj stackowanie jest wręcz pomocne, bo umożliwia zgromadzić więcej mobów na danym obszarze.
Można by przemyśleć tę kwestię i zmienić działanie tak, by z pasywnych mobów stackowały się np. tylko świnie, kury, a np. owce nie byłyby stackowane.


Cytat:Jakie są aktualnie ustawienia na Villagerów?

To chyba nie jest temat, w którym pytamy o ustawienia poszczególnych mobów. Planuję zrobić wątek o tym i wtedy każdy będzie miał dostęp do wszystkich informacji dotyczących stackowania / limitowania mobów.
[Obrazek: spawn4edy1.gif]
Odpowiedz

#9

Chciałbym zauważyć, że stackują się również ryby, przez co ich ilość do wypełnienia w sensowny sposób "akwarium" pomnaża się trzykrotnie. Przez stackowanie tracą również swoje unikalne paterny, co może być trochę irytujące.
Jeżeli przeszedłby pomysł z wyłączeniem stackowania do niektórych mobów, to w śród nich znaleźć się powinny również ryby. (o ile to nie obciąży serwera)
[Obrazek: Sygn2.png]
Odpowiedz

#10

Przyjrzałem się ponownie kwestii stackowania nazwanych mobów (tym razem od innej strony) i wszystko wskazuje na to, że moby nazwane przez gracza są ignorowane przez plugin bez dedykowanej do tego opcji. 
Możliwe, że autor wątku nie upewnił się zawczasu co do działania tego elementu przed zaproponowaniem czegoś co już istnieje, co też przyczyniło się to do niepotrzebnego skomplikowania sprawy.
Oczywiście chodzi tylko o moby nazwane przez gracza. Moby mające nad głowami np. "2x Pająk" zostały już wcześniej złączone i blokowanie ich wzrostu do np. 3 szt. uważam za niepotrzebne i kosztowne w realizacji. Lepiej zapobiegać powstaniu stacku lub dołączenia do niego nazywając wybranego moba niż próbować blokować już istniejący stack mobów.

Jako rozwiązanie proponuję dodanie możliwości sprawienia, że mob będzie ignorowany podczas próby stackowania poprzez wykonanie kucnięcia i prawego kliknięcia. Na działkach mogłoby to działać tylko dla właścicieli oraz osób dodanych.
[Obrazek: spawn4edy1.gif]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości